Jazda na rolkach to świetny sposób spędzania wolnego czasu. Stanowi jedną z tych aktywności fizycznych, które korzystnie wpływają na całe ciało i samopoczucie, poprawiając równowagę, koordynację, sprawność i siłę mięśniową. Aby czynność była jednak bezpieczna, w pierwszej kolejności należy odpowiednio się do niej ubrać. Wybór odzieży zależy od naszych umiejętności jazdy, pory dnia i roku oraz okoliczności uprawiania aktywności fizycznej.

Nauka jazdy i jazda rekreacyjna

Jeśli dopiero uczymy się jeździć na rolkach koniecznie warto zaopatrzyć się w długie spodnie lub legginsy (które ochronią nogi w razie ewentualnych upadków) oraz ochraniacze na łokcie czy kolana oraz kask. Wiele początkujących osób poleca dodatkowo rękawiczki bez palców – w razie przewrócenia się i podparcia rękami nie uszkodzimy skóry dłoni. Mogą to być klasyczne rękawiczki rowerowe.

Jeśli potrafimy już jeździć i aktywność ma charakter rekreacyjny, z powodzeniem sprawdzi się odzież codzienna. Ważne, aby była wygodna i nie krępowała ruchów. Mogą to być spodnie dresowe, legginsy czy nawet krótkie spodenki (np. latem, gdy planujemy jeździć w upalny dzień). Na górę warto założyć luźny t-shirt lub bluzkę na długi rękaw z oddychającego materiału (w zależności od pogody). Kobiety, którym szczególnie zależy na dobrej prezencji, mogą zdecydować się na popularne tank-topy.

Jak ubierać rolki.

Sportowy biustonosz

W kobiecej garderobie nie może zabraknąć sportowego biustonosza, który ochroni piersi, dobrze je zabezpieczy oraz ustabilizuje. Dobrze przylega do ciała i będzie znacznie lepszą alternatywą dla tradycyjnych, bieliźnianych biustonoszy. Zwłaszcza w przypadku pań z większym biustem. 

Odzież wierzchnia

Jeśli jeździmy na rolkach wieczorami, a także wczesną wiosną czy jesienią, zawsze warto mieć ze sobą odzież wierzchnią. Najlepiej sprawdzi się bluza z kapturem lub bezrękawnik, które z łatwością można zdjąć i które nie krępują ruchów podczas uprawiania aktywności fizycznych. Kamizelka dodatkowo uzupełni stylizację, będzie więc dobrze prezentować się na spotkaniach ze znajomymi czy dziewczyną.

Jazda ekstremalna

Jazda na rolkach nauka.

Osoby, które bardzo dobrze jeżdżą na rolkach, przez co aktywność ta nabiera charakteru wręcz zawodowego, szczególną uwagę powinny przyłożyć do tego, aby odzież zapewniała właściwą cyrkulację powietrza. Podczas szybkiej i energicznej jazdy ciało mocniej się poci. Warto postawić na ubrania oddychające, przewiewne oraz termoizolacyjne. Jeśli chcemy, pod luźnymi dresami warto zabezpieczyć kolana ochraniaczami. Nie będą widoczne, a zapewnią bezpieczeństwo podczas nietypowych skrętów czy nagłych przyspieszeń.