Wybór odpowiedniego rozmiaru rolek jest kluczowy, aby ta wyjątkowa aktywność fizyczna była komfortowa i bezpieczna. Znając podstawowe zasady doboru rozmiaru można zaopatrzyć się w wymarzoną parę zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. W jaki sposób najlepiej tego dokonać? Podpowiadamy.

465659957 1024x683 1 <strong>Jak wybrać rozmiar rolek?</strong> <strong>Jak wybrać rozmiar rolek?</strong>

Rolki o rozmiar większe. Czy to dobry pomysł?

Nierzadko można spotkać się ze stwierdzeniem, że rolki powinny mieć rozmiar większy niż stopa użytkownika. Tłumaczy się to tym, że podczas aktywności fizycznej tkanki nieco puchną i tym samym muszą mieć więcej miejsca. Nic bardziej mylnego.

Choć rolki pozornie wydają się być twarde, zachowują cechy typowe dla normalnego obuwia. Oznacza to, że wraz z użytkowaniem ulegają delikatnemu rozbiciu i przystosowują się do kształtów stopy. Wybranie zbyt dużych rolek (nawet tylko o 1 rozmiar) poskutkuje przesuwaniem się stopy podczas jazdy. To z kolei przyczyni się do bolesnych otarć i niskiego komfortu podczas jazdy.

Jak dobrać rozmiar rolek?

Każdy producent rolek udostępnia tabelę rozmiarów, na której znajdują się długości wkładek odniesione do rozmiaru obuwia. Wystarczy znać długość wkładki w codziennie noszonym obuwiu, np. adidasach czy trampkach. Jeśli jej nie znamy, zawsze można wyjąć wkładkę i zmierzyć ją za pomocą linijki lub metra krawieckiego. Długość mierzymy od najdalej wysuniętego punktu na pięcie do najdalej wysuniętego punktu w okolicy palców.

Bardzo często długość wkładki obuwia podawana jest na opakowaniu po butach lub widnieje na materiałowej metce wszytej po wewnętrznej stronie języka butów sportowych.

Rolki Szczecin gdzie jeździć.

Samodzielne mierzenie długości stopy

Alternatywą jest samodzielne wykonanie pomiaru. W tym celu należy przygotować dużą kartkę papieru, metr krawiecki oraz ołówek. Stajemy na kartce w skarpetkach lub boso, lekko uginamy kolana i pochylamy tułów do przodu. Zaznaczamy 2 punkty – odległość między najdłuższym palcem i piętą. Łączymy punkty i mierzymy odległość.

Uzyskany wynik zawsze zaokrąglamy do 0,5 cm. Przykładowo, wynik 24,8 cm w praktyce będzie oznaczał 25 cm. Teraz wystarczy porównać rozmiar stopy z rozmiarówką podaną na stronie sklepu lub producenta. Pamiętajmy, że pracownicy sklepu zawsze z chęcią pomogą w doborze rozmiaru. Gdyby jednak okazało się, że wybór był błędny, zwykle nie ma problemu z wymianą.