Jazda na rolkach ma wiele zalet – poprawia równowagę i koordynację, wzmacnia mięśnie całego ciała, pozwala utrzymać smukłą sylwetkę oraz wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Stanowi jedną z ulubionych aktywności na świeżym powietrzu osób na całym świecie. Przed przystąpieniem do nauki jazdy warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości, bezpieczne rolki, które poprawią komfort jazdy. Na co należy zwracać uwagę?

Bez tytulu <strong>Jakie rolki damskie dla początkujących?</strong> <strong>Jakie rolki damskie dla początkujących?</strong>

Podstawowe informacje – rodzaje rolek, użytkowanie, rekomendacje

Wybrać rolki dla początkujących wcale nie jest łatwo. Wszystko zależy od wieku, umiejętności oraz stylu jazdy. Wyróżnia się wiele rodzajów, dlatego na wstępnym etapie zakupów mogą pojawić się trudności.

Najczęściej wybierane są:

  • rolki szybkościowe
  • rolki regulowane
  • rolki rekreacyjne
  • rolki hokejowe 
  • rolki freestylowe 

Bez względu na rodzaj, rolki powinny dobrze stabilizować stopę i gwarantować świetną zabawę. Nie mogą obcierać skóry ani powodować dyskomfortu nawet przy intensywnej jeździe. Właśnie dlatego istotny jest nie tylko dobry wybór, ale i właściwe użytkowanie (np. regularne kontrolowanie poziomu smaru w łożyskach). Podczas pierwszego zakupu rolek lepiej zdecydować się na uniwersalne modele umożliwiające bezpieczną naukę jazdy

Na pierwszy rzut rekomenduje się rolki rekreacyjne. Pamiętaj, że dobre rolki to takie, które zapewnią Ci wygodę i komfortową jazdę. Poniżej przedstawiamy, jakie rolki kupić, aby nauka jazdy była przyjemna.

Rolki rekreacyjne a wielkość kółek

Wrotkarnia.

Im większa średnica kółek, tym łatwiej uzyskać większe prędkości, lecz jednocześnie zmniejsza się skrętność.

Duże kółka zapewnią więc szybszą jazdę – niekoniecznie sprawdzą się w przypadku osób początkujących, które powinny postawić na naukę techniki, a nie prędkość poruszania się.

Poleca się kółka o średniej wielkości, między 70 a 90 mm. 

Pamiętajmy jednak, że duże kółka ułatwią poruszanie się po nierównym podłożu. Jeśli zamierzasz jeździć po chodniku czy brukowanej kostce, celuj w wartości bliższe 90 mm.

Takie rolki z pewnością nadadzą się do spokojnej jazdy i będą idealne dla początkujących rolkarzy. Wraz ze zdobywaniem umiejętności przyjdzie czas na mniejsze kółka. 

Twardość kółek

Twardość kółek określana jest na podstawie twardości syntetycznego kauczuku, z którego je wykonano.

Wartość ta podawana jest przy literce A, przykładowo: 72A, 78A czy 80A.

Im wyższa liczba, tym kółka będą twardsze, a więc bardziej odporne na ścieranie. Przykładowo, rolki agresywne (typu street) będą miały małą średnicę i najwyższą twardość. 

Rolki z miękkimi kółkami lepiej amortyzują wstrząsy i zwiększają przyczepność. Wybierając je warto brać pod uwagę masę ciała. Osoby ważące więcej powinny celować raczej w wyższą twardość, ponieważ miękkie kółka szybko się zetrą. Rolki dla początkujących powinny zawierać się w przedziale 72A-82A. Będą idealne do jazdy rekreacyjnej.

Długość szyny

Gdzie na rolki Szczecin. Trasy rolkowe

Długość szyny świadczy o tym, czy rolki będą bardziej zwrotne czy może szybsze. Dobierz je do stylu jazdy, którego chcesz się nauczyć.

Planując dynamiczną jazdę z częstą zmianą kierunku wybierz krótszą szynę. Takie rolki są wybierane przez doświadczonych rolkarzy.

Rolki z dłuższą szyną zapewnią większy komfort jazdy na równej nawierzchni, gdy naszym celem będzie głównie pokonywanie na rolkach większych odległości. 

Rozmiar rolek

Wybierając rolki przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar. Nawet najlepsze rolki źle dopasowane nie sprawią przyjemności z jazdy.

Istnieje łatwy sposób na zmierzenie długości stopy.

Wystarczy stanąć na kartce papieru w pozycji z lekko ugiętymi nogami (tak, jak wygląda to podczas jazdy), mając na stopach skarpetki, w których będziesz jeździć. Następnie zaznacz na kartce najbardziej wystające części stopy – końcówki palców, tył pięty i boczne części, po czym zmierz wartości linijką.

Jak ubierać rolki.

Kierując się tabelą rozmiarów podawaną na stronach internetowych producentów rolek wybierz odpowiednie dla siebie.

Pamiętaj, że jeśli zmierzona długość stopy wypada pomiędzy dwoma rozmiarami, lepiej wybrać ten mniejszy. 

Oczywiście jeśli tylko istnieje taka możliwość, przymierz rolki w sklepie! Odpowiedni rozmiar rolek jest niezbędny, aby cieszyć się komfortową jazdą.