Jazda na rolkach to świetny sposób na zadbanie o zgrabną sylwetkę, wzmocnienie mięśni i koordynacji oraz dobrą zabawę! Z całą pewnością należy do chętniej wybieranych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu.

Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i nauki. Aby wszystko przebiegało komfortowo, wygodnie oraz bezpiecznie, konieczny jest wybór właściwych rolek. Na jakie powinna zdecydować się osoba początkująca?

rolki szczecin

Rodzaj rolek

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj rolek – dla początkujących najlepiej sprawdzą się rekreacyjne, idealne do jazdy na równej i gładkiej powierzchni. Jeśli planujemy jeździć często i na dłuższe dystanse równie dobrze można wybrać rolki typu fitness.

Oba rodzaje:

  • zapewniają dobrą wentylację stopy
  • są odpowiednio usztywnione, zapewniając bezpieczeństwo stawom skokowo-goleniowym
  • mają miękką konstrukcję, idealną dla początkujących

Pamiętajmy, że nie tyle sam rodzaj jest ważny, co jego parametry użytkowe, wymienione niżej.

Rozmiar rolek

Aby jazda była komfortowa, rolki nie mogą być ani za małe, ani bardzo za duże. Po założeniu mogą mieć delikatny luz, ponieważ prawdopodobnie w trakcie jazdy stopa nieco napuchnie.

Choć najlepiej trafić z rozmiarem mierząc rolki osobiście, nie ma nic strasznego w zakupie ich przez internet. Wystarczy dokładnie zmierzyć stopę i zapoznać się z tabelą rozmiarów udostępnianą przez każdego producenta. 

Dobrą metodą na pomiar długości stopy jest stanięcie na kartce papieru z lekko ugiętymi nogami, a następnie obrysowanie konturu obu stóp (jako że ich rozmiar może się nieznacznie różnić), zwracając szczególną uwagę na najdalej wysunięty punkt palców i pięty. Stopy mierzymy wieczorem.

Teraz wystarczy już za pomocą linijki lub metra krawieckiego zmierzyć odległość między najdalej wysuniętymi punktami.

Kółka, łożyska i długość szyny

Wszystkie te parametry decydują o bezpieczeństwie jazdy. Osoby początkujące powinny wybrać rolki z kółkami o średnicy 70-82 mm, o twardości w przedziale 72A-82A.

Im wyższa twardość, tym lepsza odporność na ścieranie, z kolei im mniejsze koła, tym bardziej zwrotne i niestabilne są rolki.

Podane wyżej parametry idealnie sprawdzą się w przypadku rozpoczynania przygody z rolkami.

Odnośnie łożysk, dobrze wybrać te oznaczone skrótem ABEC 5 lub ABEC 7. Wyższe typy łożysk są bowiem przeznaczone głównie do jazdy ekstremalnej i zaawansowanej.

Długość szyny jest już kwestią indywidualną. Dobierzmy ją odpowiednio do potrzeb kierując się zasadą: im dłuższa szyna, tym większe prędkości można osiągnąć.

Pamiętajmy także, że ucząc się jazdy na rolkach i doskonaląc umiejętności lepiej nie stawiać na maksymalną szybkość, a na właściwą technikę jazdy.