Jazda na rolkach to aktywność lubiana zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Zapewnia miłe i ciekawe spędzenie wolnego czasu, jednocześnie kształtując sprawność, równowagę oraz koordynację. Największą trudnością dla osób początkujących jest jednak sama nauka jazdy wraz z utrzymaniem stabilności. Jak powinny wyglądać początki, aby aktywność była przyjemna i w pełni bezpieczna?

Samodzielna nauka
Większość osób decyduje się na samodzielną naukę jazdy na rolkach. Wystarczy odrobina równego placu, wygodne rolki i dużo motywacji. Na samym początku wybierzmy więc rolki odpowiednie dla rozmiaru stopy i załóżmy ochraniacze. Upadki są normą, warto więc chronić ciało przed uszkodzeniami.
Naukę warto podzielić sobie na etapy. Pierwszym z nich jest utrzymanie równowagi w rolkach w pozycji stojącej, także przy balansowaniu całym ciałem. Jeśli opanujemy tę prostą czynność możemy przejść do jazdy na przód. Pozycja powinna być pochylona delikatnie do przodu, przy lekko ugiętych kolanach. Odpychamy się naprzemiennie nogami, a podczas tego stopy ustawione są po skosie, kierując się do zewnątrz.
Na pierwsze samodzielne nauki warto wybrać równe, ale nieco chropowate podłoże, dzięki czemu kółka rolek nie będą się ślizgać. Pamiętajmy, że każdy uczy się we własnym tempie, dlatego nie zrażajmy się do ewentualnych niepowodzeń. Jeśli mamy wątpliwości co do techniki jazdy lub nie jesteśmy w stanie samodzielnie się jej nauczyć, warto udać się do specjalistów, czyli instruktorów jazdy na rolkach.
Nauka pod okiem profesjonalisty
Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie etapy nauki jazdy na rolkach będa przebiegać poprawnie, a ewentualne błędy zostaną natychmiast skorygowane, najlepszym wyborem będzie zapisanie się na kurs. Szkoły jazdy na rolkach oferują zarówno zajęcia indywidualne, jak i grupowe. Wszystko zależy od naszych preferencji i oczekiwań, jako że każdy ma inne potrzeby i uczy się we własnym tempie. Zajęcia dostosowane są do różnych poziomów zaawansowania, a korzystać z nich można bez względu na wiek. Profesjonalna nauka składa się z kilku etapów:
- oswojenie z rolkami, nauka prawidłowej postawy i balansu ciałem
- nauka jazdy do przodu, także na jednej nodze
- skręcanie w prawo i w lewo
- zakręcanie oraz slalomy
- nauka jazdy do tyłu
- hamowanie
- pokonywanie przeszkód i pagórków
- ewentualne ćwiczenia dodatkowe dla zainteresowanych
Instruktor nie tylko dopasuje tempo i charakter zajęć do aktualnych możliwości, ale także dokładnie i w zrozumiały sposób wyjaśni zadania. Jeśli nasze dziecko (lub my sami) potrzebuje nieco więcej czasu na przyswojenie umiejętności lub chce mieć zapewnioną maksymalną uwagę instruktora, zdecydujmy się na zajęcia indywidualne. Natomiast jeśli nasze dziecko (lub my sami) lubi zajęcia grupowe, ceni sobie elementy zabawy podczas nauki bądź w miarę szybko uczy się nowych aktywności, śmiało można postawić na zajęcia grupowe.
Mamy pewność, że podczas kursu zostaniemy nauczeni wszystkich umiejętności niezbędnych do samodzielnej jazdy na rolkach. W przyszłości będziemy mogli nawet przemieszczać się z ich pomocą po mieście, co stanowi ekologiczny i wygodny środek transportu.
Najnowsze komentarze